Metody čínské medicíny

Stravování podle 5 prvků

5 prvků je jedním ze základních učení, na kterých staví čínská medicína. Jedná se v podstatě o klíč, podle kterého můžeme rozdělit realitu na 5 “hromádek”.

Tyto “hromádky” označujeme jmény 5 prvků: Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda.

Ke každému z těchto prvků se přiřazují různé části roku, počasí, těla, různé orgány, chutě, barvy a mnoho jiných kvalit. Přiřazení se ze začátku musíte naučit, ale když proniknete hlouběji, je logické. Vychází z vlastností a charakteristik jednotlivých prvků jako takových. Přičemž název “prvek” není přesným překladem. Čínský výraz se někdy překládá také jako síly nebo hybatelé.

Učení o 5 prvcích je v čínské medicíně samostatnou důležitou kapitolou. V tomto kurzu si o nich řekneme jen něco málo. Pokud by Vás zajímalo více, využijte další naše kurzy o 5 prvcích a jejich vztazích.

 

5 prvků se graficky znázorňuje jako růžice 5 prvků:

 

V tabulce najdete charakteristiky, které jsou k jednotlivým prvkům přiřazeny:

PRVEK Roční období Životní období Orgány

Plné

Duté

Smyslové orgány Tkáně Chutě Barvy Emoce Klima Světová strana
DŘEVO Jaro Dětství Játra

Žlučník

Oči Šlachy Kyselá Zelená Hněv Vítr Východ
OHEŇ Léto Puberta a mládí Srdce

Tenké střevo

Jazyk Cévy Hořká Červená Radost Horko Jih
ZEMĚ Babí léto Střední věk Slezina

Žaludek

Ústa Svaly, tuk Sladká Žlutá, oranžová Starosti, přemýšlení Vlhko Střed
KOV Podzim Pozdní střední věk Plíce

Tlusté střevo

Noc Kůže Pálivá Bílá, kovová Smutek Sucho Západ
VODA Zima Stáří Ledviny

Močový měchýř

Uši Kosti Slaná Černá Strach Chlad Sever

Co z těchto charakteristik je důležité pro stravování?

 • roční období – v ročním období, které patří k danému prvku je vhodné jíst víc potravin z řádku tohoto prvku (např. jaro = Dřevo – bude vhodné jíst špaldu, ostružiny, maliny, mandarinky, pomeranče, jogurty a další potraviny z prvního řádku tabulky)
 • barvy, chutě, klima – pokud nám cokoli z toho výrazně vadí nebo to naopak milujeme, může to být příznakem, že v daném prvku máme nějakou nerovnováhu a potravin z řádku daného prvku bychom měli přidat nebo ubrat
 • emoce – pokud se nějaké vyskytují častěji, mohou být příznakem nerovnováhy některého prvku a pak je také vhodné potravin tohoto prvku přidat nebo ubrat
 • orgány, smyslové orgány, tkáně – často zjistíme, že více zdravotních potíží souvisí  jen s jedním prvkem. Někdy stačí upravit stav tohoto prvku stravou a problémy jsou vyřešeny.

Dřevo

 • Potraviny z řádku dřevo bychom měli jíst ve větší míře na jaře.
 • Jsou vhodné pro lidi, u kterých se projevují typické vlastnosti a potíže a prvku dřevo.

Kromě potravin uvedených v řádku Dřevo je vhodné všechno zelené a kyselé, protože to jsou vlastnosti také patřící k prvku Dřevo. Bude tedy dobré přidat i:

 • zelené: hrášek, fazolky, špenát, brokolice, čerstvé bylinky, listové saláty
 • kyselkavé: citronové a octové zálivky, tropické ovoce nebo naše bobulovité ovoce, kyselkavá jablka, rybíz, rebarbora, aj.

Oheň

 • Potraviny z kategorie oheň bychom měli jíst ve větší míře v létě (ale spíš ty ze sloupečků neutrální a osvěžující – horké a teplé poslouží naopak pro zahřátí v zimě, v létě bychom to s nimi neměli přehánět).
 • Také budou vhodné pro lidi s typickými vlastnostmi a potížemi prvku Oheň (ale pozor – u jangových typů budou vhodné jen sloupečky neutrální a osvěžující).

Do ohňové kategorie také svým způsobem budou patřit všechny červené a hořké potraviny.

Jako ohňové můžeme také označit jídla, která jsou připravena prudkou nebo dlouhou tepelnou úpravou – smažená, grilovaná, restovaná, pečená, dlouho vařená, vařená s alkoholem – taková jídla nám budou do těla přidávat jang, neboli teplo, budou tedy vhodná zejména v chladném ročním období.

Země

 • Potraviny z řádku Země budou vhodné ve zvýšené míře v období babího léta, kdy spousta těchto potravin roste a dozrává a v obdobích přechodu mezi jednotlivými ročními obdobími.
 • Také budou vhodné pro lidi s typickými vlastnostmi a potížemi prvku Země.

Pod prvek Země také můžeme zařadit všechny obiloviny, kaše, oříšky a semínka, tepelně upravenou zeleninu a většinu polévek.

Kov

 • Potraviny z řádku Kov jsou ve zvýšené míře vhodné na podzim.
 • Budou také vhodné pro lidi s typickými potížemi nebo vlastnostmi typu Kov (na nachlazení a virózy horké a teplé; na kožní potíže neutrální a osvěžující).

Ke kovovým potravinám patří všechny potraviny pikantní a potraviny, které mají bílou barvu.

Voda

 • Potraviny z řádku Voda jsou ve zvýšeném množství vhodné v zimě.
 • Budou také vhodné pro lidi s typickými potížemi a charakteristikami prvku Voda.

Jako vodní potraviny můžeme označit také potraviny, které mají černou barvu nebo slanou chuť. Se slanou to ale nemůžeme přehánět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *